Czekolada może mieć wiele różnych postaci. Produkowana jest w tak wielu formach, ze trudno wymienić je wszystkie.  Można powiedzieć, że jedną z odmian czekolady jest kuwertura.
Nazwa pochodzi od francuskiego słowa couverture  oznaczającego kołdrę, osłonę, pokrywę. Jest to niewątpliwie produkt wysokiej jakości zawierający więcej masła kakaowego od tradycyjnej czekolady. Jest to mianowicie około 32-39%.  Podczas obróbki termicznej kuwertura uzyskuje  połysk,  oraz łagodny, długo utrzymujący się smak. Zauważyć można również  charakterystyczny trzask przy łamaniu. Najczęściej używa się jej w przemyśle spożywczym oraz cukiernictwie do polewania pralinek, czekoladek, jako polewa dla innych czekoladowych wyrobów. Z kuwertury otrzymuje się idealne skorupki na pralinkach.


W jakiej formie sprzedawana jest kuwertura?
Klienci detaliczni mogą ją kupić w postaci drobnych pastylek ( z fransukiego callets ) bądź w formie tabliczek mających po 100-200 g.  Klienci hurtowi mogą kuwerturę nabyć w blokach ważących po 2,5 kilograma.  Mogą to być ogromne bloki, których waga może osiągać nawet po 25 kilogramów, a nawet więcej. Zdarza się że dla przemysłu kuwertura przewożona jest całymi cysternami.
W zależności od marki zmienia się udział procentowy proszku kakaowego i masła kakaowego. Aby dany produkt mógł nosić nazwę kuwertury misi zawierać  32-39% masła kakaowego. Natomiast łączny udział procentowy  produktów  z miazgi kakaowej w kuwerturze musi wynosić co najmniej 54%. Ponadto zawartość cukru to około ok. 45% , a inne  składniki to wanilia i czasem lecytyna sojowa  mająca symbol E322. Cukiernicy z chęcią wykorzystują kuwerturę do garnirowania, przyozdabiania deserów czy również do fondue.
Należy zwrócić uwagę na to, że kuwertura to zupełnie inny produkt od polewy czekoladowej czy też wyrobu czekoladopodobnego. Te bowiem maja  niższą zawartością produktów z miazgi kakaowej a ponadto mogą zawierać oleje roślinne, palmowe czy kokosowe, a także tłuszcze uwodornione i aromaty sztuczne, będące identyczne z kakaowym.
Występują różne typy kuwertury.  Może być ona już wcześniej poddana obróbce termicznej (tempering) i jest już gotowa do użycia przez klienta bądź są też takie, które samemu należy poddać  obróbce termicznej.

Dlaczego warto używać kuwertury zamiast zwykłej czekolady czy też polewy czekoladowej?
Ma ona wyższą zawartość masła kakaowego więc czekoladki maja piękny połysk oraz przyjemnie chrupią gdy się w nie wgryza. Nie można zapominać wówczas o temperowaniu czyli mieszaniu, podgrzewaniu oraz schładzaniu. Jest to konieczne aby uzyskać właściwą krystalizację masła kakaowego.

Gdzie produkowane są kuwertury?
W zasadzie każdy dobry zakład produkcyjny czekolady oferuje takie czekolady gastronomiczne, które przeznaczone są do dalszego wykorzystania.
Zakłady produkcyjne z każdej półki rynku czekoladowego oferują różnego rodzaju czekolady gastronomiczne, skierowane głównie do przemysłowych odbiorców.

Gdzie kupić kuwerturę, oraz ile ona kosztuje?
Klienci detaliczni z pewnością najłatwiej kupią ją w sklepach internetowych. Sprzedawane są tak różnej wielkości opakowania w zależności od tego ile kuwertury potrzebujemy.
Ceny są różne, wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za kilogram. W zależności od producenta oraz rodzaju ziaren kakaowca wykorzystanych do produkcji.

czeko