Odzież ochronna – czym jest i kiedy należy z niej korzystać?

Właściwie dobrane ubrania pracownicze mają kluczowe znaczenie nie tylko dla komfortu, lecz też bezpieczeństwa pracy. Gdy konieczne jest uzyskanie wysokiego stopnia ochrony, stosuje się odzież ochronną. Co to jest? Kiedy jest konieczna? Jak ją dobrać?

Czym jest odzież ochronna?

Odzieżą ochronną określa się typ odzieży pracowniczej, której głównym celem jest zabezpieczenie przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi, jakie mogą występować na stanowiskach pracy w różnych branżach.

Wobec tego odzieży ochronnej nie powinno się mylić z odzieżą roboczą. Ta druga przeznaczona jest głównie do poprawy wygody pracy i ochrony przed zabrudzeniem i pomniejszymi urazami, na przykład otarciami naskórka. Z kolei odzież ochronna może chronić przed poważniejszym ryzykiem, które może wywoływać urazy i choroby zawodowe.

Odzież ochronna – przed czym chroni?

W zależności od swojej konstrukcji oraz zastosowanych materiałów odzież ochronna jest w stanie zapewnić ochronę przed wieloma niebezpieczeństwami.

Przykładowy zakres ochrony odzieży ochronnej:

• czynniki biologiczne
  • czynniki chemiczne
  • czynniki mechaniczne
  • słaba widoczność
  • hałas
  • pyły

Szeroka gama dostępnych ubrań tego typu, którą może także zaoferować polski producent odzieży ochronnej Mark The Helper, pozwala na dopasowanie jej indywidualnie do konkretnego przeznaczenia i zagrożeń na stanowisku pracy.

Kiedy powinno się stosować odzież ochronną?

W przepisach nie wskazano jednoznacznie, na jakich stanowiskach należy stosować odzież ochronną. Jej dobór należy zatem do pracodawcy. W porozumieniu z pracownikami albo ich przedstawicielami, a także specjalistą do spraw BHP pracodawca może uzgodnić, jaka odzież ochronna będzie niezbędna na danych stanowiskach, by zapewnić pracownikom odpowiednie bezpieczeństwo.

Zatem przy doborze odzież ochronnej duże znaczenie mają występujące na danym stanowisku zagrożenia, które należy uwzględnić przy doborze tego typu wyposażenia. Przykładowo, gdy

Odzież ochronną stosuje się między innymi na stanowiskach jak:

• spawacz
  • hutnik
  • elektryk
  • budowlaniec
  • rolnik
  • policjant
  • ratownik
  • lekarz
  • laborant

Warto pamiętać o tym, żeby przy doborze odpowiedniej odzieży ochronnej sprawdzić, czy spełnia ona konkretne wymogi pod kątem norm i certyfikatów, co potwierdza jej skuteczność w ochronie przed szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami.

Gdzie zakupić odzież ochronną?

Obecnie odzież ochrona dostarczana jest przez wielu producentów. Najszersza gama ubrań dostępna jest w sklepach BHP, lecz można także zamawiać ją bezpośrednio u producentów.

Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość kupowania odzieży ochronnej przez internet. W internecie można znaleźć szeroką gamę produktów, w różnych wariantach i rozmiarach, dla kobiet i dla mężczyzn.

Warto zwrócić uwagę na produkty polskich marek, na przykład odzież Mark The Helper – to polski producent odzieży ochronnej specjalizujący się w sprzedaży ubrań zapewniających odpowiedni komfort i bezpieczeństwo dla pracowników. Z jego ofertą można zapoznać się bliżej na stronie internetowej mark-helper.com.

Ile kosztuje odzież ochronna dla pracowników?

Koszty związane z zakupem odzieży ochronnej są zależne od zróżnicowanych czynników, między innymi od jej typu, producenta, ale też od rodzaju materiałów.

Ceny odzieży rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych, lecz ubrania zapewniające wysoki stopnień ochrony to wydatek nawet ponad tysiąca złotych.

Z cenami można zapoznać się bezpośrednio na stronach sklepów internetowych BHP oraz stronach internetowych producentów tego typu wyposażenia.