Co można robić w ferie? Kilka pomysłów które zawsze się sprawdzają!

Ferie to wielka radość dla dzieci. To nie musi być czas lenistwa i nudy. Choć pierwsze dni ferii dzieci lubią spędzać leniuchując, odpoczywając od szkoły to jednak szybko zaczynają się nudzić. I wtedy zaczyna się wymyślanie przez rodziców atrakcji. Nie zawsze jest to łatwe.

Nie w każdym miejscu są przecież sale zabaw, czy kina. Podpowiadamy jak spędzić ferie bez nudy, zarówno w mieście jak i na wsi. 

Wspólne gotowanie.

Gotowanie razem z dziećmi zbliża i uczy jednocześnie. Przy okazji jest ugotowany obiad lub kolacja.

Gry planszowe

Wszelkiego rodzaju planszówki zawsze się sprawdzają. Grać lubią zarówno dzieci małe jak i starsze. Nieśmiertelne monopoly, jenga, grzybobranie. Wybór jest ogromny. Jeśli nie macie planszówek zagrajcie w kółko i krzyżyk, statki, albo państwa miasta. To gry do których potrzeba jedynie kartki papieru i czegoś do pisania. 

Zabawa przy słuchaniu audiobooka

Dziećmi w ferie zawsze ktoś się opiekuje. Może więc warto z nimi wieczorami czytać książki, albo słuchać audiobooków. Fajną zabawą jest słuchanie audiobooka i jednocześnie inscenizowanie tego co się w danej książce dzieje. Takie pokazywanie trochę jak min. To świetna zabawa, pełna śmiechu. Jeśli nie ma się audiobooka, może jedna osoba czytać wybraną książkę, a dzieci pokazywać, inscenizować. To super zabawa. 

Kalambury

Wieczór to również dobry czas na zabawę w kalambury. Im więcej osób tym ciekawiej i smaczniej. Zróbcie kilkuosobowe drużyny i do dzieła. Jeśli nie macie na czym rysować, to tylko pokazujcie. Zobaczycie, śmiechu będzie co niemiara.

Domowe kino

Domowe kino sprawdzi się wieczorem. Przygotujcie przekąski, napoje, zróbcie sobie wygodne miejsce i cieszcie się filmem i wspólnym towarzystwem.

Spacery

Spacery nie muszą być nudne. W zależności gdzie mieszkacie spacer może być prawdziwą przygodą. Na wsi można pójść na spacer polną drogą i wypatrywać ptaków, można wziąć ze sobą karmę dla ptaków i je nakarmić. Zabawą będzie, jeśli jest mróz, zwykła ślizganie na kałużach. Można pobawić się, kto pierwszy zobaczy coś w wybranym kolorze. Np. szukacie na dworze koloru czerwonego. Kto pierwszy wskaże rzecz, to zdobywa punkt. 

 

Lodowisko.

W miastach na ferie często uruchamiane są lodowiska, na wsi też można znaleźć bezpieczne miejsce na jeżdżenie na łyżwach. Ważne aby było to miejsce sprawdzone przez dorosłego i pod jego kontrolą. 

Bitwa na śnieżki

Jeśli tylko zima na dworze i śnieg to oczywiście nieodzowną zabawą każdego dziecka jest bitwa na śnieżki. 

Kino

Wspólne wyjście do kina zawsze cieszy. Wybierzcie jakiś wesoły, pozytywny film, aby nastroił pozytywnie na cały dalszy dzień.

Półkolonie

Często organizowane są półkolonie zimowe. Czyli zajęcia np przez tydzień ferii. Zajęcia mogą mieć różną tematykę. Są ogólne na których są gry zabawy i inne atrakcje. A są również półkolonie tematyczne takie jak np. robotyka, taniec, śpiew. Taki wybór jest najczęściej w większych miastach. Ale tradycyjne półkolonie to również dobry sposób na spędzenie ferii bez nudy. 

Sale zabaw i ścianki wspinaczkowe

To również miejskie atrakcje, zawsze cieszące się dużą popularnością. Dzieci szczególnie lubią trampoliny, zjeżdżalnie, baseny kulkowe. Starsze wybierają raczej ścianki wspinaczkowe. 

Ferie nie muszą być nudne. Zaplanujcie sobie wcześniej jak będą wyglądały wasze. Zróbcie wspólnie plakat z planem ferii, to też fajna zabawa. 

Related Posts

Dodaj komentarz